6th April 2019 | Yungaburra, Queensland, Australia

Yungaburra Triathlon (2019)

Standard Solo

Pos Cat Name Time Swim T1 Cycle T2 Run
1 Open Tim GREEN (#88) 02:13:53 00:24:42 00:00:39 01:06:10 00:00:51 00:41:29
2 Open Damien MESSMER (#113) 02:22:04 00:32:54 00:00:40 01:08:47 00:00:31 00:39:09
3 40-49 Anthony LEE (#100) 02:25:36 00:28:22 00:00:34 01:11:27 00:00:47 00:44:24
Pos Cat Name Time Swim T1 Cycle T2 Run
1 Open Sarah THOMAS (#54) 02:28:06 00:32:25 00:00:33 01:11:29 00:00:30 00:43:07
2 Open Megan HENDRY (#25) 02:29:10 00:27:37 00:00:31 01:13:17 00:00:38 00:47:05
3 Open Louise SAGGERS (#49) 02:39:37 00:32:38 00:00:58 01:21:34 00:00:57 00:43:28

Standard Relay

Pos Cat Name Time Swim T1 Cycle T2 Run Run
1 Teams TEAM CASSOWARY COAST FLYERS (#352) 02:26:10 00:28:39 00:00:44 01:12:11 00:00:46 00:20:49 00:43:48
2 Teams TEAM CAPTAIN AND THE FOX (#351) 02:31:06 00:34:50 00:00:43 01:09:50 00:01:00 00:21:46 00:44:41
3 Teams TEAM TEAM SOP (#381) 02:49:43 00:34:51 00:01:11 01:21:02 00:00:44 00:25:32 00:51:54
Pos Cat Name Time Swim T1 Cycle T2 Run Run
1 Teams TEAM SUGAR AND SPICE (#378) 02:52:20 00:34:45 00:00:49 01:22:50 00:00:59 00:25:58 00:52:55
2 Teams TEAM TRI MEDICS (#386) 03:11:35 00:38:00 00:00:47 01:42:13 00:00:55 00:24:50 00:49:38
3 Teams TEAM PERMANENT PRESS (#369) 03:15:46 00:37:17 00:00:55 01:39:54 00:00:46 00:27:27 00:56:51
Pos Cat Name Time Swim T1 Cycle T2 Run Run
1 Teams Team ALLSORTS (#376) 02:29:19 00:36:13 00:00:47 01:09:20 00:00:34 00:20:18 00:42:24
2 Teams TEAM KIWI-ROO (#366) 02:33:41 00:32:48 00:01:05 01:11:28 00:00:42 00:23:07 00:47:36
3 Teams Team SUSAN GREEN (#438) 02:38:27 00:35:41 00:00:57 01:23:27 00:00:56 00:18:22 00:37:24

Sprint Solo

Pos Cat Name Time Swim T1 Cycle T2 Run
1 16-19 Rohan HICKEY (#212) 01:06:53 00:13:18 00:00:40 00:37:38 00:00:46 00:14:30
2 16-19 Miguel GROTH (#207) 01:21:12 00:17:43 00:00:30 00:40:33 00:00:47 00:21:36
3 16-19 Guruji WAGNER (#220) 01:21:47 00:15:03 00:00:33 00:44:07 00:00:38 00:21:25
Pos Cat Name Time Swim T1 Cycle T2 Run
1 16-19 Alisha WELLS (#196) 01:21:16 00:15:54 00:00:28 00:40:20 00:00:30 00:24:02
2 16-19 Klare MARCIC (#184) 01:27:17 00:14:34 00:00:31 00:43:42 00:00:33 00:27:53
3 50-59 Lynn BUTTERSS (#159) 01:30:17 00:18:08 00:01:14 00:42:34 00:01:12 00:27:07

Sprint Relay

Pos Cat Name Time Swim T1 Cycle T2 Run
1 Teams TEAM THE SPERTINOS (#403) 01:33:22 00:24:25 00:00:32 00:46:08 00:00:42 00:21:33
Pos Cat Name Time Swim T1 Cycle T2 Run
1 Teams TEAM JODI AND BONNI (#397) 01:36:15 00:19:09 00:00:45 00:48:18 00:01:19 00:26:42
2 Teams TEAM BIRDS AWAY (#393) 01:37:52 00:16:54 00:01:05 00:48:11 00:00:41 00:31:00
3 Teams TEAM MAD MUMS :) (#398) 01:39:14 00:18:42 00:00:46 00:50:58 00:00:47 00:27:58
Pos Cat Name Time Swim T1 Cycle T2 Run
1 Teams TEAM MIXED LOLLIES (#399) 01:29:12 00:17:52 00:00:48 00:45:26 00:00:49 00:24:15
2 Teams TEAM TRI STARTS (#404) 01:50:18 00:23:31 00:00:52 00:50:31 00:00:46 00:34:36
3 Teams TEAM HEALTH MANAGEMENT DIETITIANS (#396) 01:54:14 00:24:32 00:00:42 01:01:32 00:00:48 00:26:39

Enticer Solo

Pos Cat Name Time Swim T1 Cycle T2 Run
1 16-19 David KILPATRICK (#270) 00:44:28 00:06:19 00:00:24 00:27:37 00:00:32 00:09:34
2 16-19 Alistair HICKEY (#265) 00:44:46 00:06:30 00:00:36 00:28:02 00:00:21 00:09:16
3 16-19 Declan TETLEY (#276) 00:45:20 00:06:37 00:00:47 00:27:24 00:00:44 00:09:47
Pos Cat Name Time Swim T1 Cycle T2 Run
1 50-59 Tracy DARVENIZA (#231) 00:42:09 00:08:44 00:00:42 00:20:09 00:00:24 00:12:07
2 20-29 Gabriella GARNER (#234) 00:46:57 00:06:04 00:01:09 00:27:48 00:00:39 00:11:16
3 40-49 Jodi STREMOUCHIW (#249) 00:47:28 00:08:47 00:01:02 00:26:02 00:00:22 00:11:13

Enticer Relay

Pos Cat Name Time Swim T1 Cycle T2 Run
1 Teams TEAM THE BOYS (#419) 00:39:43 00:06:29 00:00:46 00:22:29 00:00:36 00:09:21
2 Teams TEAM FNQ-H&F 4 (#414) 00:49:13 00:08:01 00:00:43 00:29:07 00:00:36 00:10:45
Pos Cat Name Time Swim T1 Cycle T2 Run
1 Teams TEAM FLASH SPLASH DASHERS (#412) 00:53:07 00:08:06 00:00:44 00:32:18 00:00:31 00:11:26
2 Teams TEAM PINEAPPLE MUGGLES (#418) 00:53:53 00:07:27 00:00:42 00:35:05 00:00:36 00:10:01
3 Teams TEAM PERMANENT PRESS LESS (#417) 01:02:29 00:07:11 00:00:47 00:30:27 00:00:47 00:23:14
Pos Cat Name Time Swim T1 Cycle T2 Run
1 Corp TEAM YUNGABURRA FIRIES (#428) 00:38:20 00:05:18 00:00:31 00:22:09 00:00:33 00:09:46
2 Corp TEAM CARE CHIROPRACTIC QLD (#422) 00:39:40 00:05:15 00:00:27 00:24:39 00:00:32 00:08:45
3 Corp TEAM THE SUMMIT ATHERTON (#426) 00:44:03 00:05:33 00:00:36 00:29:03 00:00:33 00:08:16

7-9 Aquathon

Pos Cat Name Time Run 1 T1 Swim Run 2
1 7-9 Keean GREVEN (#346) 00:09:52 00:01:32 00:00:39 00:04:46 00:02:25
2 7-9 Beau WESTCOTT (#349) 00:10:27 00:01:45 00:00:29 00:04:43 00:03:02
3 7-9 Khy ALLEN (#341) 00:11:33 00:01:27 00:00:58 00:06:27 00:02:11
Pos Cat Name Time Run 1 T1 Swim Run 2
1 7-9 Abbie MILLAR (#339) 00:11:12 00:01:40 00:00:35 00:05:12 00:02:49
2 7-9 Hannah ELMS (#337) 00:14:30 00:02:10 00:01:19 00:05:47 00:03:31
3 7-9 Scarlett TWOMEY (#340) 00:15:30 00:02:09 00:00:34 00:07:17 00:04:20
Pos Cat Name Time Run 1 T1 Swim Run 2
1 Relay Team MAKJAKPIP (#431) 00:17:29 00:01:27 00:00:40 00:12:11 00:02:44

10-13 Aquathon

Pos Cat Name Time Run 1 T1 Swim T2 Run 2
1 10-13 Logan STEVENS (#336) 00:11:10 00:02:15 00:00:25 00:04:08 00:00:39 00:03:42
2 10-13 Rhys DOWSE (#329) 00:11:55 00:02:16 00:00:24 00:04:39 00:00:26 00:04:08
3 10-13 Benedict HOWARD (#331) 00:13:27 00:02:32 00:00:21 00:05:44 00:00:34 00:04:15
Pos Cat Name Time Run 1 T1 Swim T2 Run 2
1 10-13 Ava MCINTYRE (#316) 00:10:48 00:02:17 00:00:20 00:04:02 00:00:22 00:03:46
2 10-13 Chloe DONOVAN (#314) 00:11:49 00:02:39 00:00:22 00:04:07 00:00:32 00:04:08
3 10-13 Ally MACLEOD (#315) 00:12:01 00:02:38 00:00:22 00:04:14 00:00:39 00:04:06
Pos Cat Name Time Run 1 T1 Swim T2 Run 2
1 Relay Team JAMAICAN ME CRAZIES (#433) 00:11:40 00:02:40 00:00:18 00:04:24 00:00:19 00:03:57
2 Relay TEAM FALCONS (#432) 00:11:54 00:02:28 00:00:30 00:04:38 00:00:19 00:03:58
3 Relay TEAM THE NO BRAINERS (#436) 00:12:37 00:02:27 00:00:20 00:05:15 00:00:23 00:04:09

Taster Solo

Pos Cat Name Time Swim T1 Cycle T2 Run
1 U19 Kai GREVEN (#295) 00:20:41 00:03:18 00:00:40 00:11:10 00:00:18 00:05:14
2 U19 Kodi WORTH (#305) 00:21:18 00:02:38 00:00:49 00:12:08 00:00:23 00:05:19
3 U19 Baylee WORTH (#306) 00:22:05 00:02:28 00:00:43 00:12:36 00:00:16 00:06:00
Pos Cat Name Time Swim T1 Cycle T2 Run
1 U19 Claire LEARY (#287) 00:20:23 00:02:37 00:00:32 00:12:09 00:00:17 00:04:46
2 U19 Kelsie MILLAR (#289) 00:22:37 00:02:58 00:00:31 00:12:35 00:00:23 00:06:09
3 U19 Leah PEAKE (#290) 00:23:43 00:03:00 00:00:43 00:12:55 00:00:20 00:06:43

Taster Relay

Pos Cat Name Time Swim T1 Cycle T2 Run
1 Teams Team MULLETS (#430) 00:25:18 00:02:37 00:00:24 00:15:27 00:00:24 00:06:23