21st June 2013 | Hamilton Island, QLD, Australia

Gatorade Battle of the Paddles (2013)

5k SUP

Results are not yet available for 5k SUP. Please check back later.

16k Board

Results are not yet available for 16k Board. Please check back later.

8k Board

Pos Cat Name Gun Time
1 Open Luke Cuff (#23) 00:51:34
2 Open Ky Hurst (#8) 00:51:40
3 50+ Martin Ashfield (#19) 00:56:42

16k Surf Ski

Pos Cat Name Gun Time
1 Open Male 16KM Ocean Ski Clint Robinson (#43) 01:06:08
2 Open Male 16KM Ocean Ski Jeremy Cotter (#51) 01:06:22
3 Open Male 16KM Ocean Ski Greg Tobin (#29) 01:07:09
Pos Cat Name Gun Time
1 Open Female 16KM Ocean Ski Elin Ashfield Hedstrom (#20) 01:24:32
2 40-49 Female 16km Ocean Ski Tania Moohin (#2) 01:25:15
3 Open Female 16km Spec Julie Stanton (#16) 01:29:32

25k Surf Ski

Pos Cat Name Gun Time
1 Open Male 25km Ocean Ski Clint Robinson (#43) 01:34:30
2 Open Male 25km Double ski Dean Gardiner / Mike Murray (#53) 01:35:50
3 Open Male 25km Double ski Andrew Paul / Bruce Taylor (#12) 01:37:20
Pos Cat Name Gun Time
1 Open Female 25KM Ocean Ski Elin Ashfield Hedstrom (#20) 02:09:37
2 40-49 Female 25km Ocean Ski Tania Moohin (#2) 02:14:09
3 Open Female 25KM Spec tracey apthorpe (#25) 02:24:50

OC1 Outriggers

Pos Cat Name Gun Time
1 Open Men Todd Cohen (#4) 00:01:07
2 Open Men Travis Grant (#3) 00:01:08
3 Open Men Andre Tutaka-George (#7) 00:01:09
Pos Cat Name Gun Time
1 Open Women Amanda Ozolins (#5) 00:01:23
2 Master Women Robyn Saltry (#2) 00:01:29
3 Open Women Sara Jordan (#3) 00:01:30

OC2 Outriggers

Pos Cat Name Gun Time
1 Open Men Matther Abbott/Adrian Darveniza (#6) 00:01:05
2 Open Men Mark Bright/Darrell Thoroughgood (#5) 00:01:06
3 Open Men Lucas Gatt/Sam Bird (#2) 00:01:07
Pos Cat Name Gun Time
1 Master Women Robyn Saultry/ Carolyn Mansfield (#4) 00:01:20
2 Open Women Kathryn East/Debra Gittins (#5) 00:01:20
3 Master Women Sue Lockwood/Emma Morgan (#7) 00:01:21
Pos Cat Name Gun Time
1 Master Mixed Mark Bright/Tania Moohin (#1) 00:01:10
2 Open Mixed Darrell Thoroughgood/Jillian Grant (#4) 00:01:10
3 Open Mixed Greg Bourke/Amanda Ozolins (#5) 00:01:11

OC6 Outriggers

Pos Cat Name Gun Time
1 Open Men Mooloolaba Olds (#4) 00:02:08
2 Open Men Northern Beaches (#8) 00:02:08
3 Open Men Cronulla Bova (#6) 00:02:10
Pos Cat Name Gun Time
1 Open Women Outrigger Australia (#5) 00:02:28
2 Open Women Northern Beaches OCC (#3) 00:02:36
3 Open Women Team Hawaii (#4) 00:02:36
Pos Cat Name Gun Time
1 Open Mixed Northern Beaches (#3) 00:02:23
2 Open Mixed Malanuka Thoroughgood (#6) 00:02:26
3 Open Mixed Coconuts (#5) 00:02:32

OC1 and OC2 8km

Pos Cat Name Gun Time
1 OC2OM Matthew Abbott/Adrian Darveniza (#1) 00:37:51
2 OC2OM Greg Bourke/Mathew Nottage (#2) 00:38:17
3 OC2OM Lucas Gatt/Sam Bird (#3) 00:38:22
Pos Cat Name Gun Time
1 OC2MW Chery Villegas/Azlene Holzman (#59) 00:41:12
2 OC2OW Sara Jordon/Siobhan McHenry (#63) 00:43:18
3 OC2MW Jill Grant & Ashwin Neipa (#66) 00:43:53
Pos Cat Name Gun Time
1 OC2MIX Brett Rice/Fiona Larcombe (#5) 00:40:56
2 OC2MIX Alan Bradley/ Alana Dance (#7) 00:41:50
3 OC2MIX Linda Davis/Makr Mcpherson (#11) 00:42:27

OC6 16km

Pos Cat Name Gun Time
1 OM Outrigger Australia CC (#65) 01:04:28
2 OM Mooloolaba OCC (#66) 01:05:13
3 OM Northern Beaches OCC (#67) 01:05:40
Pos Cat Name Gun Time
1 OW Northern Beaches OCC (#1) 01:15:31
2 OW Mooloolaba OCC (#2) 01:16:43
3 OW Outrigger Australia CC (#3) 01:17:35
Pos Cat Name Gun Time
1 MIX Northern Beaches OCC (#39) 01:11:14
2 MIX Brisbane OCC (#45) 01:13:55
3 MIX Malanuka OCC (#47) 01:14:25

OC1 and OC2 16km

Pos Cat Name Gun Time
1 OM Todd Cohen (#1) 01:13:15
2 OM Travis Grant (#2) 01:13:39
3 OC2OM Mark Bright/ Darrell Thoroughgood (#7) 01:13:58
Pos Cat Name Gun Time
1 OC2OW Debra Gittins/Kath East (#39) 01:23:44
2 OW Amanda Ozolins (#29) 01:24:42
3 OC2OW Antje Voeller/Amanda Barratt (#46) 01:25:50
Pos Cat Name Gun Time
1 OC2MIX Lisa Spain/Leigh Wilson (was1322) (#13) 01:16:08
2 OC2MMIX Sandy Cooper/Anthony Kimmins (#20) 01:19:04
3 OC2SMMIX Craig Ebneter/Annie Williams (#26) 01:20:42

King of the Mountain 5km

Pos Cat Name Gun Time
1 M Lloyd Clode-Roberts (#1) 00:32:41
2 M Shane Price (#2) 00:32:47
3 M Kelly Margetts (#3) 00:34:36
Pos Cat Name Gun Time
1 W Lynnen Birch (#9) 00:38:42
2 W Ebony Banes (#12) 00:39:16
3 W Jenny Price (#19) 00:44:33

King of the Mountain 2km

Pos Cat Name Gun Time
1 U15M Ryder Harvey (#1) 00:13:55
2 U15M Angus Menzies (#2) 00:14:04
3 U15M Toby Strecker (#3) 00:17:15
Pos Cat Name Gun Time
1 U15W Grace Booker (#6) 00:20:13
2 U15W Kaylah Carter (#8) 00:22:40

Outriggers 42km

Pos Cat Name Gun Time
1 OM Outrigger Australia OCC (#1) 03:02:50
2 OM Mooloolaba OCC (#2) 03:09:31
3 MM Northern Beaches OCC (#3) 03:10:07
Pos Cat Name Gun Time
1 OW Northern Beaches OCC (#21) 03:43:29
2 OW Mooloolaba OCC (#22) 03:45:55
3 OW Outrigger Australia OCC (#23) 03:48:37
Pos Cat Name Gun Time
1 MIX Northern Beaches OCC (#14) 03:35:41
2 MIX Malanuka OCC (#16) 03:38:39
3 MIX Coffs Coast OCC (#18) 03:41:41