13th March 2021 | Mooloolaba, QLD, Australia

Mooloolaba Triathlon Festival (2021)

Australian Elite & U23 Championship

Pos Cat Name Time Swim T1 Cycle T2 Run
1 U23 Matthew Hauser (#3) 01:43:24 00:17:45 00:00:52 00:53:31 00:00:42 00:30:32
2 Elite Brandon Copeland (#4) 01:43:37 00:17:50 00:00:51 00:53:24 00:00:44 00:30:47
3 Elite Jake Birtwhistle (#1) 01:43:50 00:17:52 00:00:55 00:53:18 00:00:44 00:30:58
Pos Cat Name Time Swim T1 Cycle T2 Run
1 Elite Ashleigh Gentle (#61) 01:59:05 00:20:15 00:00:56 01:02:29 00:00:52 00:34:32
2 Elite Jaz Hedgeland (#62) 02:00:34 00:19:37 00:01:01 01:03:06 00:00:48 00:36:00
3 Elite Barbara Riveros (#67) 02:01:50 00:20:17 00:00:55 01:02:28 00:00:54 00:37:15

Standard Solo

Pos Cat Name Time Swim T1 Cycle T2 Run
1 OPEN Leigh ANDERSON-VOIGT (#1014) 01:52:17 00:19:37 00:01:07 00:55:37 00:01:00 00:34:54
2 OPEN Sam BETTEN (#1020) 01:52:39 00:19:21 00:01:09 00:56:00 00:00:54 00:35:13
3 OPEN Kurt MCDONALD (#1015) 01:52:55 00:19:14 00:01:03 00:58:19 00:00:52 00:33:26
Pos Cat Name Time Swim T1 Cycle T2 Run
1 OPEN Amelia WATKINSON (#1028) 02:02:37 00:21:46 00:01:14 01:00:51 00:01:30 00:37:15
2 OPEN Kirralee SEIDEL (#1027) 02:08:25 00:21:46 00:01:16 01:04:32 00:01:09 00:39:41
3 OPEN Renee KILEY (#1025) 02:09:19 00:21:59 00:01:32 01:02:06 00:01:19 00:42:21

Standard Relay

Pos Cat Name Time Swim T1 Cycle T2 Run Run
1 Open TEAM minicar (#6144) 01:55:22 00:18:59 00:01:51 00:55:59 00:01:30 00:14:11 00:37:01
2 Open TEAM Tri Us (#6251) 01:58:11 00:19:26 00:01:19 01:00:49 00:01:21 00:13:42 00:35:15
3 Open TEAM WYNR (#6283) 02:05:19 00:22:30 00:01:16 01:01:32 00:01:18 00:14:50 00:38:42
Pos Cat Name Time Swim T1 Cycle T2 Run Run
1 Open TEAM ACEs (#6007) 02:18:58 00:23:04 00:01:32 01:11:17 00:01:29 00:15:52 00:41:34
2 Open TEAM CIA (#6047) 02:24:13 00:24:08 00:01:18 01:11:32 00:01:26 00:17:05 00:45:49
3 Open TEAM Team Toddler (#6216) 02:33:03 00:24:39 00:01:24 01:19:38 00:01:32 00:17:11 00:45:48
Pos Cat Name Time Swim T1 Cycle T2 Run Run
1 Open TEAM CaneTrain (#6292) 02:04:17 00:23:13 00:01:29 01:00:40 00:01:20 00:13:51 00:37:34
2 Masters TEAM Big Hit (#6026) 02:06:40 00:22:49 00:01:34 01:00:38 00:01:31 00:15:26 00:40:06
3 Open TEAM Surf and Turf (#6191) 02:07:14 00:22:06 00:01:23 01:00:59 00:01:20 00:15:37 00:41:24

Sprint - Non-Drafting

Pos Cat Name Time Swim T1 Cycle T2 Run
1 14-15 Cooper CARSWELL (#4717) 01:04:49 00:10:08 00:01:01 00:34:16 00:01:12 00:18:10
2 14-15 Benjamin RUDD (#4737) 01:05:32 00:10:50 00:01:02 00:35:00 00:00:50 00:17:47
3 14-15 Ethan BRELSFORD (#4408) 01:06:31 00:11:13 00:00:57 00:35:39 00:00:56 00:17:44
Pos Cat Name Time Swim T1 Cycle T2 Run
1 20-24 Ellie HOITINK (#4663) 01:07:14 00:10:15 00:01:00 00:35:36 00:01:06 00:19:15
2 14-15 Paige O'CONNOR (#4153) 01:12:18 00:12:34 00:01:02 00:36:48 00:00:57 00:20:55
3 40-44 Caroline LEAN (#4389) 01:14:09 00:13:56 00:01:14 00:37:03 00:01:23 00:20:32

Sprint - Draft-Legal

Pos Cat Name Time Swim T1 Cycle T2 Run
1 16-19 Brayden Mercer (#5012) 00:57:03 00:08:47 00:01:03 00:30:14 00:00:46 00:16:11
2 16-19 Toby Powers (#5013) 00:57:22 00:10:11 00:01:02 00:29:09 00:00:48 00:16:10
3 16-19 Jordy Chugg (#5009) 00:58:11 00:10:23 00:01:01 00:29:08 00:00:47 00:16:50
Pos Cat Name Time Swim T1 Cycle T2 Run
1 16-19 Kelsey Mitchell (#5126) 01:03:12 00:10:45 00:01:04 00:31:37 00:00:59 00:18:46
2 16-19 Caitlin Sendt (#5183) 01:03:44 00:10:51 00:01:05 00:31:59 00:00:47 00:19:01
3 16-19 Ella Wooldridge (#5131) 01:03:58 00:11:09 00:01:10 00:31:38 00:00:54 00:19:06